İmmediate implant uygulaması, teknolojinin implantın özellikle yüzey yapılarına yaptığı katkılardan sonra diş çekiminden hemen sonra yapılan implant uygulamasına verilen isimdir. Yani immediate implant, diş çekimini takiben, aynı seansta beklemeden implant uygulaması yapılması durumudur. Bu uygulamayı takiben implant istediğimiz ilk stabilliğini sağlayabildiyse, özellikle ön bölgelerde geçici bir protez uygulanıp, hastanın aynı seansta dişleri ile birlikte diş kliniğinden ayrılmasını sağlamak mümkün olabilmektedir.

Diş implantı uygulamaları son zamanlarda teknolojideki gelişmelerle beraber çok farklı boyutlara ulaşmıştır. Eskiden diş çekilirdi, çekilen dişin yerinde tekrar kemik çıkması için beklenirdi. O kemin üzerine implant uygulanırdır. Nitekim genel uygulama hala bu şekildedir. Fakat yeni yapılan araştırmalarla immediate implant uygulamasına başlanmıştır.

Eğer ki operasyon alanında herhangi bir enfeksiyon yoksa, diş kaybı herhangi bir darbeden, kazadan, diş eti problemlerinden dolayı alanın güzelce temizlenmesinden sonra implant aynı seansta yerine yerleştirilir. Kemik tozları ile implantın çevresi desteklenebilir. Bu uygulamadan sonra aynı seansta dişlerin hemen yapıldığı durumlarda söz konusudur. Ön bölgede kaybedilen bir diş söz konusu olduğunda implant yerleştirilir, üzerine geçici bir protez yapılabilmektedir.