Dişler doğal renklerini zaman içerisinde çeşitli nedenlere bağlı olarak kaybederler. Dişlerde iki çeşit renklenme oluşur:

Dış renklenmeler: Çoğunlukla diş taşı temizliği sırasında temizlenebilen sigara, çay ,kahve gibi renklenmelerdir. İç renklenmeler: Dişin içine nüfus etmiş yapısal renklenmelerdir. İlaç kullanımına ve fazla flora bağlı olarak oluşabilirler. Diş beyazlatma ile amaç, dişin minesinde oluşan lekeleri,beyazlatma jelleri ile gidermektir.

İki çeşit beyazlatma yöntemi vardır:

Home bleaching(evde beyazlatma): Hastadan ölçü alınarak şeffaf bir ağızlık hazırlanır. İçine carbamid peroksit konularak  bu ağızlık günde 4-8 saat takılarak kullanılır. Ortalama 5 günde beyazlatma sağlanır. Home bleaching diğer yönteme göre daha ucuzdur.

Office Bleaching: Etkili bir profesyonel beyazlatma yöntemidir. Beyazlatma jelini aktive eden bir ışık kaynağı vardır. 1 saat gibi kısa bir süre içerisinde 6-8 ton renk açılabilir.

Kısa sürede yapılabilmesi ve doktor tarafından direkt uygulanmasıyla, çevre dokuların ve elde edilen rengin korunması  avantajlarıdır.